Megjelent a HUN-REN BTK Történettudományi Intézet tudományos főmunkatársának, tudományos titkárának, Mihalik Béla Vilmosnak új kötete A kaméleonos udvar. XII. Ince pápa és Magyarország felszabadítása a török alól (1691–1700) címmel.


A kötet a törökellenes visszafoglaló háború (1683–1699) időszakába vezet, amelynek során a Szent Liga európai összefogásban felszabadította a Magyar Királyság nagy részét az oszmán hódoltság alól. A Szent Liga létrehozójaként XI. Ince pápa (1676–1689) korszaka a 19. század végétől kezdve a kutatások középpontjában állt, de még utódjának, VIII. Sándornak (1689–1691) rövid pontifikátusát is alaposabban feltárták a 20. század elején. A háborút lezáró évtizedben uralkodó XII. Ince pápa (1691–1700) időszaka azonban alig kutatott, a magyarországi vonatkozása eddig szinte ismeretlen volt.

Ennek részben oka, hogy az elhúzódó katonai konfliktussal párhuzamosan az európai hatalmi politika változásai, az 1688-ban ismét kiéleződő Habsburg–Bourbon rivalizálás jelentősen átformálták az Apostoli Szentszék és a bécsi Habsburg-udvar viszonyát. Mihalik Béla új kötete ezt a megváltozó hatalmi helyzetet és annak magyarországi hatásait tárja fel diplomáciatörténeti és egyháztörténeti megközelítésben. Közel másfél évtizedes kutatás során kéttucat európai gyűjteményben végzett forrásfeltárást, hogy minél sokoldalúbb megközelítésben értelmezhesse Bécs és Róma kapcsolatrendszerét.

mihalik kameleonos b1

A Magyar Tudományos Akadémia támogatásával megjelent kötet azt tárja fel, hogy a 17. század utolsó évtizedében miként változtak meg a bécsi és római külpolitikai célok, és ebben a változó politikai erőtérben miként alakult át a pápai és császári diplomaták mozgástere. A szerző ezért először a két udvar hatalmi viszonyait, a követek kiválasztásának folyamatait vizsgálja, majd több politikai fordulópont elemzésével mutatja be a pápai és a császár udvar közötti viszonyrendszer alakulását. A szentszéki–bécsi kapcsolatok azonban értelemszerűen kihatással voltak a katolikus egyház magyarországi újjászerveződésére is, ezért a kötet a diplomáciai kérdések mellett az egyházpolitikát is részletesen vizsgálja. A külpolitikát irányító befolyásos bíborosok és udvari miniszterek mögött azonban fellebben a diplomácia hátsó színpadát rejtő függöny is, ahol katonatisztek, szerzetesek, énekesnők, zeneszerzők és kalandorok alakították Európa és benne a Magyar Királyság sorsát a 17. század végén.

A könyv címnegyede és tartalomjegyzéke letölthető.

A kötet megvásárolható a Penna Bölcsész Könyvesboltban és terjesztőinknél.