A HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont munkatársai közül Kovács Janka és Major Ágnes részesült a Bárány Róbert Díjban, amelyet a HUN-REN kiváló fiatal kutatóinak ítélnek oda.
Idén három tudományterületen – bölcsészet- és társadalomtudományok, élettudományok, valamint matematika és természettudományok – összesen kilenc, negyven év alatti kutató részesült az elismerésben.
A Bárány Róbert Díj megalapításának és adományozásának célja a HUN-REN negyven év alatti fiatal kutatóinak kiemelkedő tudományos munkájának elismerése. A díjak odaítélésekor az elért eredmények mellett figyelembe veszik a tudományos munka innovatív megközelítését, valamint a benne rejlő potenciált és továbblépési lehetőségeket – így például a különböző projektekben való részvételt, illetve a bekapcsolódást nemzetközi együttműködésekbe.
A Bölcsészettudományi Kutatóközpont idei díjazottjai:
Kovács Janka tudományos fokozatát 2022-ben szerezte az Eötvös Loránd Tudományegyetemen. Kutatási területe a 18–19. századi orvostörténet, ezen belül is elsősorban a pszi-tudományok magyarországi története.
2022-ben indult OTKA posztdoktori kutatása A pszichiátria intézményesülésének kezdetei Magyarországon 1830 és 1868 között: színterek, gyakorlatok és aktorok címmel, amely az európai viszonylatban meglehetősen későinek tekinthető magyarországi pszichiátriai intézményesülési folyamat körülményeit és kontextusait vizsgálja, elsősorban a pszichiátriai tudástermelés aktoraira, valamint az intézményalapítás politikai-társadalmi-tudományos diskurzusaira és lehetőségeire fókuszálva.
Számos nemzetközi konferencia résztvevője, a témával kapcsolatos tanulmányai referált nemzetközi folyóiratokban jelentek meg.
Major Ágnes, a BTK Irodalomtudományi Intézet Modern magyar irodalmi osztályának tudományos segédmunkatársa. Tudományos fokozatát 2022-ben szerezte a Miskolci Egyetem Irodalomtudományi Doktori Iskolájában.
Kutatásainak középpontjában a 20. századi magyar irodalom, a kultuszkutatás, a biofikció-elméletek, valamint filológiai-textológiai szakkérdések vizsgálata áll. Csáth Géza atipikus kultusza: Biofikciók és adaptációk című monográfiájában (Ráció Kiadó, 2023) a századelős magyar széppróza jelentős alakja, Csáth Géza műfaji szempontból tágan értett, időben viszont az utóbbi évtizedekre fókuszáló befogadástörténetét vizsgálva mutat rá a Csáth-olvasás és -értelmezés, -újraírás és -feldolgozás sajátosságaira, miközben a magyar irodalomtudományi diskurzus részévé teszi a hazai irodalomtudományban mindeddig kevéssé ismert, ám nemzetközi terepen sokat kutatott biofikció fogalmát. Több, egyrészt a monográfia témájához kapcsolódó, másrészt szövegelméleti, textológiai-filológiai kérdéseket vizsgáló angol nyelvű publikációval rendelkezik, melyeket rangos külföldi és hazai lapok közöltek; legfrissebb angol nyelvű publikációja egy többszerzős tanulmány, amely a John Benjamins kiadó Comparative History of Literatures in European Languages című prominens sorozatának A Comparative History of the Literary Draft című kötetében jelent meg.
2025-ben Biofikciók a 20–21. századi magyar irodalomban című pályáztaával elnyerte a Bolyai János kutatási ösztöndíjat.
Ahogy az a korábbi években is hagyománnyá vált, az elismerő okleveleket idén is a HUN-REN év végi ünnepi gáláján vehetik át a díjazott kutatók.