Egy közel tízéves kutatási sorozat eredményeit foglalja össze olvasmányos stílusban, tudományos igényességgel Kiss Viktória a Bronzkori élettörténetek Magyarországon (Kr. e. 3–2. évezred) címmel most megjelent kötetben.
Az általa 2015 óta irányított Lendület-kutatások egyik célja az volt, hogy a 4000 évvel ezelőtti bronzkori társadalmak, azon belül az egyének történetét is feltárja tudományterületeken átívelő módszerekkel. A most kézbe vehető kötet magyar és angol nyelven is elérhető; a hivatalos bemutatóra az MTA200 rendezvénysorozat keretében 2025 októberében kerül sor.
A rendkívül gazdagon illusztrált kötetben Kiss Viktória régész, Lendület kutatócsoport-vezető a megszokott „madártávlat” helyett mintegy mikroszkóp alá helyezve a történelmet hozza közelebb a mai olvasóhoz a Kárpát-medencében közel kétezer évig tartó bronzkor első felének időszakát. A szerző bemutatja, kik voltak, és milyen körülmények között éltek a trójai háború korát megelőzően hazánkban letelepedett közösségek, akik a nagy piramisok fáraóinak és a minószi Kréta palotáiban lakó uralkodóknak voltak a kortársai.
Mivel az őskorban élt emberek életéről nem állnak rendelkezésre írott források, különleges lehetőség, hogy a modern régészet a természettudományok számos ágának 21. századi módszerei segítségével kibővítheti a múltbéli eseményekre és emberekre vonatkozó ismereteket. A különböző diszciplínák szoros együttműködése nyomán létrejött új tudományág a biorégészet, amely sok szempontból a bűnügyi helyszínelők munkájához hasonlít, és legfontosabb forrását ugyanúgy az emberi maradványok jelentik. E kutatások a viselkedéstudományi, környezeti és társadalmi szempontokkal kiegészítve bioszociális régészeti elemzésre is lehetőséget adnak. Mindezeknek köszönhetően a csontváz helyett az egykori ember válhat a vizsgálatok tárgyává.
A kötet az MTA–BTK Lendület Mobilitás Kutatócsoport (2015–2022), és az MTA–BTK Lendület Bázis Kutatócsoport (2023–2028) eddig közzétett esettanulmányaiból válogat, bepillantást nyújtva a Magyarországon Kr. e. 2500 és 1500 között letelepedett bronzkori előkelők, harcosok, kézművesek és családok, nők, férfiak és gyermekeik életébe.
A kötet a Hereditas Archaeologica Hungariae könyvsorozat 5. köteteként a Régészeti Intézet és az Archaeolingua Kiadó közös kiadásában, az MTA Könyv- és Folyóirat-kiadás pályázat támogatásával jelent meg.
A kötet megrendelhető az Archaeolingua Kiadónál az alábbi e-mail címen:
Kiss Viktória régész, a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont Régészeti Intézet tudományos főmunkatársa. Szakterülete Közép-Európa bronzkora, különös tekintettel a kerámia- és fémtárgyak archeometriai elemzésére, valamint az emberi maradványok biorégészeti vizsgálatára. Számos megelőző feltárás irányítója. Kutatási eredményeit hazai és nemzetközi folyóiratokban és tanulmánykötetekben publikálja. A dunántúli középső bronzkor emlékanyagát összefoglaló monográfiája mellett az utóbbi években hazai és nemzetközi tanulmányköteteket is szerkesztett. Jelenleg a Magyar Tudományos Akadémia támogatásával folytatott MTA–BTK Lendület Bázis Kutatócsoport munkáját irányítja. Érdeklődésének fókuszában a Kárpát-medencét Európa más régióival összekötő cserekereskedelmi kapcsolatok és a bronzkori társadalom változásainak jobb megismerése áll.