A podcastok világa ma már a tudományos ismeretterjesztés egyik fontos eszköze. Különösen igaz ez a bölcsészettudományokra, amelyek gazdag témakínálatukkal és sokszínű megközelítéseikkel kiváló alapot nyújtanak tartalmas beszélgetésekhez. De vajon miért érdemes a bölcsészettudományokat podcast formában megszólaltatni? Hogyan épül fel egy tudományos igényű, mégis hallgatóbarát podcast-epizód? Milyen szerepe lehet egy podcastnak a tudományos párbeszédben?
A Glossza podcast szerkesztői ez alkalommal két, a bölcsészettudományokhoz kapcsolódó podcast szerkesztőjét látták vendégül: Dallman Kristófot, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara Hallgatói Szolgáltató Központjának vezetőjét, a Hic et nunc podcast szerkesztőjét, valamint Pillik Bertalant, az Ásatalk Podcast, Magyarország első régészeti témájú podcastjének szerkesztőjét. A beszélgetés során szó esett a műsorok elindításának körülményeiről, készítésük gyakorlati hátteréről, a szakmai motivációkról, valamint a tudománynépszerűsítés kihívásairól és lehetőségeiről.
A Hic et nunc a humántudományok különböző területeit vizsgálja többféle nézőpontból, szakértő vendégek közreműködésével. A felvételek a kar Kommunikáció- és Médiatudományi Intézetének stúdiójában készülnek.
Az Ásatalk Podcast adásaiban a föld alól előkerülő történetek új értelmet nyernek. A műsor az Első Pesti Egyetemi Rádió technikai támogatásával készül.
Az adás szerkesztői: Szabados Bettina, a HUN-REN BTK Filozófiatudományi Intézet munkatársa, valamint Szilágyi Zsolt, a HUN-REN BTK Néprajztudományi Intézet munkatársa.
A Glossza 79. adása meghallgatható a Spotify-on, illetve megtekinthető a YouTube-on.